Choreografinis eksperimentas su Berlyno šokio universiteto absolvente

2018 m. Kovo 23 – 24 dienomis, vyko išskirtinės judesio dirbtuvės ,,Kūno galimybės“ kartu su Hochschulübergreifendes Zentrum Tanz šiuolaikinio šokio universiteto Berlyne absolvente, choreografe Grėte Šmitaite. Dirbtuvių metu, Grėtė atvėre savo vykdomą choreografinį tyrimą ,,Kodėl verkiu?“. Choreografė, savo vystoma darbo kūryba su kūno metodologija ir choreografiniais eksperimentais, dalijosi su plačia auditorija – Lietuvos šokėjais, aktoriais, scenos menų studentais bei profesionalais.

Judesio dirbtuvės vyko dvi dienas – pirmojoje dalyje dalyviai galėjo susipažinti su kūno, kaip gebančio mintį betarpiškai versti fiziniu veiksmu, pasirengimu, praktiškai atlikti pratimus, tokius kaip kūno sekinimas bei ,,touch to dance“ užduotimis. Ekstremalių užduočių nepabūgo net profesionalai ir kartu su choreografe, atlikinėjo pratimus ir dalijosi mintimis.

Antrojoje dalyje, Grėtė atvėrė savo tyrimo choreografinius eksperimentus – naudojant ,,minties žaidimus“ ir koncentraciją, dirbo su kūno ir minties ryšiu, leidžiančių atverti kūno ir jo buvimo galimybes. ,,Choreografiją kuriu tam, kad atrasčiau savo santykį su žiūrovu“ – mintimis apie kūrybą dalijosi Grėtė.

Choreografė tikina, kad šokis išsiskiria iš kitų meno šakų, jog leidžia išgyventi analizuojamas temas. ,, Kurdama savo darbą „What can I cry for?“ galvojau apie verksmą, skausmą ribinėse gyvenimo patirtyse“ – teigė Grėtė. Specifinis pažeidžiamumas ne kartą atsiskleisdavo menininkės darbuose, todėl jo linija yra tęsiama ir kituose darbuose.

Projektas „Kodėl verkiu?“ remiamas 2018 m. LTKT individualia stipendija. Šiame tyrime choreografė kūną vertina kaip praeities įvykių patirčių visumą ir siekia šią informaciją atverti per kūno judesį erdvėje. Kartu pasitelkiamos emocijos ir jų įgalinimas kurti fizinį kūno judesį. Projekto juodraštis – judesio tyrimas “What can I cry for?” 2017 m.spalį parodytas Het Veem Amsterdam teatre Olandijoje. Projekto „Kodėl verkiu?“ premjera planuojama 2019 m. gegužę.